Wycieczka Kuniczanki do Radomia

  Julita Karkocha

Przedstawiamy zespół Kuniczanka w nietypowej odsłonie- nie w strojach ludowych, a w strojach sportowych. Dnia 29 maja zespół uczestniczył w wycieczce do Parku Trampolin #KochamSkakać w Radomiu. Zabawa była wyśmienita, skrót z tego dnia zamieszczamy poniżej w galerii 🙂


Zespół Kuniczanka przeszedł ulicami Kunic i Gawron z Kogutkiem i Gaikiem

  Julita Karkocha

„Śmigus- dyngus”, „Kogutek” i „Gaik”- to wielkanocne zwyczaje, które dawniej obchodzono w drugi dzień świąt wielkanocnych. Oblewanie wodą w Lany Poniedziałek to zwyczaj kultywowany do dziś, a rzadko kiedy widzimy tego dnia młodzież chodzącą ulicami z Kogutkiem i Gaikiem. Na czym polega ten drugi zwyczaj pokazał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ,,Kuniczanka” funkcjonujący w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wandy i Henryka Ossowskich w Kunicach.

Zespół, z opiekunem p. Julitą Karkocha i instruktorem p. Kamillą Biniek- Kaczorowską, w drugi dzień świąt przeszedł ulicami Kunic i Gawron z Kogutkiem i Gaikiem. Z pieśnią na ustach i życzeniami szczęścia i pomyślności dzieci chodziły od domu do domu odwiedzając miejscowych gospodarzy, którzy nie zawiedli i włączali się w ten wielkanocny zwyczaj. Przyjmowali dzieci z radością. Całymi rodzinami wychodzili przed swoje domy i obdarowywali je słodkościami. Dziękujemy rodzinom, które nas tak serdecznie przyjęły, a także rodzicom dzieci za pomoc w organizacji tego radosnego wydarzenia. Mamy nadzieję, że te piękne, radosne tradycje nie zostaną zapomniane.

Fot. p. Anna Oleksik


Zespół ,,Kuniczanka” witał Wiosnę

  Julita Karkocha

Nadejście nowej pory roku w kulturze ludowej wiąże się z wieloma tradycjami i obrzędami. Jedną z nich jest Topienie Marzanny. Zwyczaj ten podtrzymano i radośnie obchodzono w Kunicach. 

W czwartek 23 marca Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ,,Kuniczanka” ze Szkoły Podstawowej im. Wandy i Henryka Ossowskich w Kunicach wyruszył spod szkoły kolorowym korowodem. Dziecięcy orszak wraz z opiekunem p. Julitą Karkocha i instruktorem zespołu p. Kamillą Biniek- Kaczorowską, ze śpiewem na ustach  przeszedł nad rzeczkę Słomiankę, gdzie przy dźwiękach harmonii i radosnym śpiewie pożegnano zimę, topiąc słomianą kukłę w wodzie.

Zwyczaj ten miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wyrażał radość z przychodzącej wiosny i odchodzącej zimy.

Jest to kolejny zwyczaj, który kultywuje zespół ,,Kuniczanka”. Warto dzieciom i młodzieży o nich przypominać, aby te stare, ale jakże barwne obrzędy nie odeszły w zapomnienie.I Festiwal Kolęd i Pastorałek ,,Opoczyńskie Kolędowanie”

  Julita Karkocha

Dnia 11 stycznia 2023 r. w Miejskim Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie odbył się I Regionalny Festiwal Kolęd i Pastorałek ,,Opoczyńskie Kolędowanie”. W Festiwalu wziął udział również Zespół Pieśni i Tańca KUNICZANKA, który za wykonanie pastorałki ,,Anieli w niebie śpiewają” zdobył II miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Jednym z najważniejszych celów przedsięwzięcia było popularyzowanie wykonywania kolęd i pastorałek w szczególności tych tradycyjnych. Celem Festiwalu było także wspieranie i promowanie wykonawców kultywujących kolędowanie.


Zaloguj