Klasowa Wigilia

  Anna Kupis

Dnia 18 grudnia w naszej grupie odbyła się  Wigilia klasowa  podczas której kultywowane były tradycje bożonarodzeniowe.

To niezwykłe  wigilijne spotkanie  rozpoczęliśmy odczytaniem fragmentu Pisma Świętego  o Narodzeniu Chrystusa. Później zgodnie z tradycją łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia świąteczne. Następnie zasiedliśmy do wigilijnego stołu, raczyliśmy się łakociami przygotowanymi przez rodziców i śpiewaliśmy kolędy. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze.


Świąteczne przygotowania

  Anna Kupis

W grupie Skrzatów daje się odczuć,że nadchodzą  Święta Bożego Narodzenia, a to za sprawą przygotowań do nich. Pierwszym  świątecznym krokiem było oczywiście wspólne ubranie choinki przy której radości było bez liku. W kolejnych dniach  dzieci z pełnym zaangażowaniem przygotowywały świąteczne dekoracje na choinkę oraz wykonywałyprace plastyczne związane ze świąteczną tematyką. Ozdoby na choinkę Starszaki wykonały z masy porcelanowej do sporządzenia, której użyto: kleju wikolu, mąki ziemniaczanej, sody oraz oliwki dla dzieci.Dzięki dopingowi ze strony dzieci pani udało się zagnieść ciasto porcelanowe o odpowiedniej konsystencji. Następnie  Starszaki już samodzielnie pod okiem p. Ani wycinały za pomocą foremek świąteczne kształty. Otwory do zawieszek wykonywały za pomocą  słomki do picia. Dzieci gotowe kształty  z masy porcelanowej układały na kartce i pozostawiły do wyschnięcia  na około 12 godzin. Następnego dnia  zerówkowicze w wyschnięte kształty nawlekały ozdobne nitki. Tak przygotowane ozdoby posłużą Skrzatom  do przystrojenia swojej choinki w domu. Starszaki wykonały także bombki metodą decupage, które ozdabiają naszą salę przedszkolną. Dekupaż polega na przyklejaniu na dowolnym przedmiocie motywów z serwetek papierowych. Dzieci,  świąteczny motyw jakim jest „gwiazda betlejemska” przyklejały na papierowym talerzyku za pomocą pędzelka maczanego w  bezbarwnym lakierze do drewna. Mali uczniowie zaczęli też słuchać kolęd i pastorałek, a wybrane z nich uczą  się na pamięć i śpiewają.

Starszaki zapowiadają, że to jeszcze nie koniec świątecznych przygotowań.


Witaj Mikołaju!

  Anna Kupis

4 grudnia b.r.  w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wszystkich  – grzecznych i troszkę mniej grzecznych przedszkolaków  odwiedził święty Mikołaj w asyście swojej  pomocnicy pani Mikołajkowej. Wizyta Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dzień  w roku. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu we wczesnych godzinach rannych  przybył do dzieci Św. Mikołaj. Gdy tylko gość wszedł do sali,  na buziach Starszaków   pojawiły się uśmiechy i radość. Wcześniej  dzieci nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które  specjalnie dla Niego przygotowały.     Dzieci  powitały gości piosenką, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu. Skrzaty obiecały Mikołajowi, że się poprawią. Na koniec po zapewnieniach, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Mikołaj podarował każdemu dziecku wspaniały prezent oraz wspólne zabawki do przedszkola.  Jednakże, to nie koniec atrakcji, dodatkowym miłym zaskoczeniem dla dzieci były pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem i jego asystentką w świątecznej aranżacji. Po podziękowaniu i pożegnaniu miłego Gościa dzieci zgodnie bawiły się nowymi zabawkami.

Pragnę bardzo podziękować  Pani Annie Oleksik i Państwu Anecie i Konradowi Mikuckim za wspaniałą współpracę i nieocenioną pomoc w zorganizowaniu tegorocznych Mikołajek.


Andrzejkowy czar u Starszaków

  Anna Kupis

Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary”

            27 listopada w oddziale przedszkolnym zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Andrzejki w grupie Skrzty to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki,  kart z wróżbą na przyszłość, zaczarowanej ręki z zawodami itp.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.


Dzień Pluszowego Misia

  Anna Kupis

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

W środę 25 listopada Starszaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia . Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, konkursy, quizy, misiowe tańce. Ponadto Skrzaty oglądały prezentację multimedialną  pt.” Misie w przyrodzie i misie  w bajce” oraz wykonały  pracę plastyczno – techniczną „Miś” . W tym magicznym dniu nie mogło  zabraknąć  ciasteczek z miodem i oczywiście tortu w kształcie misia, za którego serdecznie dzieci dziękują swoim rodzicom.  To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń.


Zaloguj