Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Zwierząt

  Ewelina Borkowska

Dnia 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. O tym, że czytanie wpływa pozytywnie na nasz rozwój, wiedzą także Świetliczaki. Tego dnia Agatka i Julka, uczennice klasy V, przedstawiły Smerfikom- najmłodszych dzieciakom w naszej szkole, niezwykłe przygody zwierzątek żyjących w lesie.

Kilka dni później- 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Była to doskonała okazja do przypomnienia dzieciom podstawowych zasad opieki nad zwierzętami. Tego dnia dzieci wykonały wybrane przez siebie zwierzątko.


Głośne czytanie w bibliotece

  Ewelina Borkowska

Czytanie na głos odgrywa znaczącą rolę w życiu każdego człowieka. Książki stymulują umysł, absorbując jednocześnie wiele obszarów mózgu. Czytanie to też melodyka języka. Codzienne głośne czytanie dzieciom poszerza zasób słownictwa oraz kształtuje wyobraźnię. Uczniowie klas O,II, III i IV włączyli się aktywnie do akcji głośnego czytania 28 września 2018r. Do czytania wybrali pozycje dla dzieci, które otrzymała biblioteka, z okazji Jubileuszu 100-lecia szkoły. Przedstawiciele klasy IV czytali klasie O. Warto czytać codziennie.


Narodowe Czytanie 2018

  Ewelina Borkowska

W piątek uczniowie klasy VI i VIIIa wraz z panią Jolantą Gajewską i Emilią Daroch-Kuleta udały się do Gminnej Biblioteki w Gawronach na kulminację akcji Narodowego Czytania przypadającą na dzień 8 września 2018r. W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości wybrano lekturę Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Uczniowie czytali fragmenty.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Ewelina Borkowska

Dnia 23 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu dzieci spędzające czas w świetlicy uczestniczyły
w zajęciach czytelniczych. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem książki Waldemara Cichonia pt.: ,,Cukierku, Ty Łobuzie!”. Jest to książka o zabawnych przygodach kota-Cukierka i jego właściciela, chłopca o imieniu Marcel. Uczniowie mieli za zadanie zilustrować i przedstawić pozostałym grupom wybrany przez siebie rozdział z książki. W tym dniu uczniowie odgadywali na przerwach słynne cytaty z popularnych książek.  Dowiedzieli się również jaka jest najmniejsza książka, najciekawsza. Uczniowie aktywnie włączyli się do akcji promowania czytelnictwa.


Wizyta w „Bibliotekolandii”- pasowanie na czytelnika

  Ewelina Borkowska

W dniu 27.02.2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Filii w Gawronach odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów z klasy I z Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach. Dzieci przeniosły się w magiczny świat „Bibliotekolandii”. Aby jednak mogli stać się mieszkańcami zaczarowanej krainy, musieli wykupić bilet wstępu,  odpowiadając poprawnie na wylosowaną zagadkę. Następnie Król, Królowa i Księżniczka przenieśli uczestników w  baśniowy świat książek,  a także przygotowali wiele ciekawych łamigłówek, w których uczniowie  aktywnie brali udział. W ten sposób pierwszoklasiści dowiedzieli się jak właściwie zachować się w bibliotece, samodzielnie wybrać książkę oraz szanować  książki i inne dokumenty biblioteczne. Później odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika,  podczas którego uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Na koniec spotkania nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i  upominki. Na zakończenie uczniowie już jako pełnoprawni czytelnicy mogli wypożyczyć swoje wybrane książki. na podstawie założonych metryczek.

Dziękujemy pani Marcie Śmigiel za wspaniałą atmosferę.

 


Zaloguj