22 września 2018r. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wandy i Henryka Ossowskich w Kunicach obchodziła setną rocznicę swojej działalności. Uroczystość była okazją do wspomnień oraz do pełnych wzruszeń spotkań absolwentów i nauczycieli. Goście, którzy przybyli na tę uroczystość, mieli okazję poznać historię szkoły, obejrzeć stare zdjęcia utrwalone na kartach kroniki oraz na szkolnych korytarzach w postaci wystawy i prezentacji multimedialnej.
Uroczystość rozpoczęła się na placu szkolnym, gdzie wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski oraz dyrektor szkoły Beata Chrustowicz przywitali zebranych. Za pocztami sztandarowymi Wojska Polskiego oraz szkół z terenu gminy przemaszerowano do kościoła, gdzie uroczystą mszę świętą sprawował ksiądz kanonik Józef Śmigiel, ksiądz kanonik Janusz Kępczyński oraz proboszcz tutejszej parafii Ryszard Stylski.
Dalsza część obchodów odbywała się na placu szkolnym, gdzie podczas hymnu narodowego wciągnięto flagę na maszt, a następnie wyprowadzono sztandary.
Kolejnym punktem uroczystości był apel na hali sportowej, który rozpoczął się od odśpiewania hymnu szkoły utworzonego przez ówczesnego dyrektora Stefana Mazura i Edwarda Rogowskiego. Następnie dyrektor szkoły Beata Chrustowicz wraz z gospodarzem Gminy Sławno Tadeuszem Wojciechowskim przywitała zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, rodziców, absolwentów oraz uczniów. Uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością: wicemarszałek województwa łódzkiego – Artur Bagieński, starosta powiatu opoczyńskiego – Józef Róg, wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi delegatura w Piotrkowie Trybunalskim – Grażyna Haraśna, przedstawiciele Stowarzyszenia Ułanów Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego im. majora Hubala oraz przedstawiciele rodziny Ossowskich. Po przywitaniu gości pani dyrektor przedstawiła krótki rys historyczny szkoły.
Następnie uczniowie szkoły zaprezentowali swoje umiejętności podczas akademii, w której za pomocą dialogu, śpiewu, tańca i gimnastyki ukazali widowni realia szkolne na przestrzeni zmieniających się epok. Był to moment zadumy, refleksji, ale też uśmiechu.
Po występie uczniów pani dyrektor podziękowała wszystkim tym, którzy wspierają funkcjonowanie i rozwój szkoły wręczając statuetki oraz wydaną w postaci książki „Monografię szkoły”.
Jubileusz szkoły stał się również doskonałą okazją do odznaczenia emerytowanego dyrektora pana Stefana Mazura oraz obecnej pani dyrektor Beaty Chrustowicz Srebrnym Krzyżem za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Na zakończenie dostojni goście mogli podziwiać występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Kuniczanka”. Artyści zaprezentowali się w pięknych, opoczyńskich strojach.