Wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego

  Ewelina Borkowska

09.05. 2017r. dzieci z klas zerowych (42 uczniów) Publicznej Szkoły Podstawowej im. W .i H. Ossowskich w Kunicach, pojechały na wycieczkę,  zorganizowaną  w ramach projektu ekologicznego „ Bądżmy Eko „ – program edukacji ekologicznej  współfinansowanego ze środków WFOŚiGW w Łodzi.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Spały. Odwiedziliśmy kościółek w stylu polskim pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej zbudowany w 1923 roku na polecenie prezydenta Stanisława Wojciechowskiego według projektu Kazimierza Skórewicza. Następnie udaliśmy się pod pomnik żubra Pierwotnie został on wystawiony w Zwierzyńcu koło Białowieży, gdzie w 1860 car Aleksander II polował wraz z gośćmi. Wydarzenie to upamiętniono, fundując potężny pomnik, który został odlany w zakładach Ogariewa. Do Spały posąg trafił w 1928 roku.
Ze Spały autobusem udaliśmy się do Tomaszowa Maz., do Rezerwatu „ Niebieskie Żródła.Następnym punktem był Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Dzieci mogły zobaczyć kort tenisowy, 25-metrowy basen, boiska do piłki nożnej i siatkowej oraz stadion lekkoatletyczny.

W trakcie spaceru dzieci poznały niezwykle bogatą florę i faunę rezerwatu. Obserwowały pływające na rzece kaczki krzyżówki i inne ptactwo wodne. Pani przewodnik zwróciła uwagę dzieci na wyjątkowe zjawisko jakim są pulsujące źródła typu limnokrenowego, które dają początek rzece Jana. Ich urok polega na tym, że woda wybija z dna piasek, który wygląda jak jasnozielone lub niebieskie źródła.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy fascynującą wędrówką po unikatowej w skali kraju atrakcji turystycznej – niezwykłego połączenia wytworu natury z dziełem rąk ludzkich. Było to dość emocjonujące zanurzenie się w labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego oraz niesamowita moc niezapomnianych wrażeń podczas spotkań
z dawnymi górnikami i legendarnymi lokatorami „Grot Nagórzyckich”.

 


Zaloguj