Kochane Smerfy na początku naszego spotkania popatrzcie na rysunki! Zastanówcie się z jakiej bajki są te kotki? Jak się nazywają się koty ?
Smerfy koty występują nie tylko w bajkach. Każdy z Was pewnie widział i głaskał kota, który mieszka w niejednym domu. Kot ma bardzo miękkie futerko i ludzie lubią się do niego przytulać oraz głaskać go.
Koty nie mieszkają tylko w domach albo na podwórku. W naszych górach w Bieszczadach mieszkają żbiki i rysie. Trudno je zaobserwować, ponieważ są bardzo płochliwe.
ryśżbik
Tygrys to największy przedstawiciel kotów. Miejsca w których lubi przebywać to gęste lasy, dlatego zamieszkują syberyjską tajgę. Są mięsożernymi zwierzętami, żywią się najczęściej sarnami, dzikami, świniami. Tygrys to gatunek zagrożony wyginięciem. W Polsce można obejrzeć go w zoo. Przyjrzyjcie się ilustracją i powiedzcie czym różnią się te koty?
Kochane Smerfy wykonajcie zadanie z karty pracy str. 36. Tygrysy mają piękne futro w żółto- czarne pasy. Uformujcie z plasteliny cienkie wałeczki i naklejcie na sylwetę tygrysa.
Kochani dziś skupimy się na negatywnych emocjach jakimi są: strach i złość.
Posłuchajcie teraz wiersza Joanny Papuzińskiej pt. „Czarna jama” i odpowiedzcie na pytania.
Nie wie tata ani mama,
że jest w domu czarna jama…
Czarna, czarna, czarna dziura
bardzo straszna i ponura.
Gdy w pokoju jestem sam
lub gdy w nocy się obudzę,
to się boję spojrzeć tam.
tam jest chyba mokro, ślisko,
jakby przeszło ślimaczysko…
Musi żyć tam wstrętne zwierzę,
co ma skołtunione pierze,
i do łóżka mi się wepchnie!
To jest gęba rozdziawiona,
wilczym zębem obrębiona,
coś w niej skrzeknie, chrypnie, wrzaśnie
i ta gęba się zatrzaśnie…
Łaaaa!
Ojej tato, ojej mamo,
uratujcie mnie przed jamą!
Nie zamykaj, mamo, drzwi,
bo jest bardzo straszno mi.
A w dodatku w tamtej jamie
coś tak jakby mruga na mnie,
że mam przyjść…
Może tkwi tam mała bieda,
która rady sobie nie da?
Którą trzeba poratować?
Może leżą skarby skrzacie?
Więc podczołgam się jak kot.
Ja – odważny, ja – zuchwalec
wetknę w jamę jeden palec.
I wetknąłem aż po gardło,
ale nic mnie nie pożarło.
Więc za palcem wlazłem cały.
Wlazłem cały!
No i już.
Jaki tu mięciutki kurz.
Chyba będę miał tu dom.
Chyba to jest pyszna nora,
nie za duża, lecz dość spora.
Latareczkę małą mam.
Nie ma w domu żadnych jam!
Drogie Żabki powiedzcie :
– Co czuł chłopiec i dlaczego?
– Czego się bał?
– O co prosił rodziców?
– Jak się zakończył wiersz?
– Jaki znalazł sposób na pozbycie się lęku?
– Co mu pomogło?
– Dlaczego boimy się ciemności?
Kochane dzieci, a czy Wy czegoś się boicie? Czy słyszeliście, kiedyś powiedzenie, że strach ma wielkie oczy? Zobaczcie, czego boją się inne dzieci.
Obejrzyjcie filmik i zobaczcie, w jaki sposób Lenka poradziła sobie ze strachem – O strachu Lenki – bajka dla dzieci (audiobook)
https://www.youtube.com/watch?v=iZ4sEATF59o
Przedszkolaki spójrzcie na plansze poniżej i dopasujcie emocje(minę dziecka) do przedmiotu, który mógł ją spowodować.
Teraz skupimy się na drugim odczuciu czyli ZŁOŚCI.
A czy Wy przedszkolaki często się złościcie? A co sprawia, że jesteście źli? Obejrzyjcie filmik i zobaczcie, co złości Waszego kolegę.
Drogie przedszkolaki myślę, że wspaniałym lekarstwem na pozbycie się złości jest taniec i ćwiczenia gimnastyczne. Zapraszamy do wspólnej zabawy przy dwóch utworach muzycznych -TANIEC ZYGZAK – dziecięce hity! oraz Ręce do góry.
Żabki dziś należy wykonać zadania ze str. 21 Karty Pracy nr 4.
Zachęcamy Was również do wykonania pracy plastycznej „ Mój strach” – dowolną techniką.
Na początek zachęcam do zabawy relaksacyjnej pt. „Muzyczny masażyk”. Kochane Skrzaty do masażu zaproście rodzeństwo lub rodziców.
2. Starszaki Czy wiecia za pomocą jakiego zmysłu słyszymy dźwięki? Oczywiście za pomocą zmysłu słuchu poprzez ucho.
Czy tylko ludzie słyszą za pomocą uszu?
A jak myślicie Czy wszystkie dźwięki są dla naszego ucha przyjemne?Oczywiście, że niektóre dźwięki, szczególnie te głośne są nieprzyjemne dla naszego słuchu np. głośna muzyka, dźwięk wiertarki, dźwięk startującego helikoptera itp.
3 Posłuchajcie uważnie poniższego opowiadania pt. „Hałasowanie”. Drodzy rodzice uprzejmie proszę o odczytanie opowiadania.
Kochane Skrzatki kolejne moje pytanie do Was „Jak myślicie czy hałas jest zdrowy?”
Oczywiście, żę hałas ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Każdy zdaje też sobie sprawę, że hałas nie tylko drażni, ale może powodować fizyczny ból, a także uszkodzenie słuchu. Jednak na tym nie kończy się jego negatywny wpływ na nasz organizm. Wpływ hałasu na zdrowie określa się na podstawie poziomu jego intensywności, którą mierzymy w decybelach (dB). Hałas ma negatywny wpływ na układ nerwowy(objawy to zmęczenie, obniżenie efektywności działań, problemy z zasypianiem). Przebywanie w trwającym stale hałasie o natężeniu 70 – 85 dBpowoduje trwałe pogorszenie słuchu, bóle głowy i rozstrój nerwowy. W takich warunkach znacznie obniża się wydajność naszej pracy. Ekspozycja na hałas o natężeniu powyżej 150 dB przez dłużej niż 5 min. wywołuje paraliż organizmu, mdłości, zaburzenie równowagi, stany lękowe, a także może skutkować depresją i rozmaitymi chorobami psychicznymi.
Zatem pamiętajcie hałasu należy unikać!!!
4. Dziś już kończymy blok tematyczny o muzyce. Na podsumowanie tego kręgu tematycznego wykonujemy strony 19 a i 20 a w 4 części podręcznika.
5. Chętne dzieci, a mam nadzieję, że takie będą wykonują pracę plastyczną pt. „Malowanie muzyki”. Skrzatki malujecie muzykę tak jak ją czujecie.
Powyższąpracę plastyczną dzieci mogą wykonać na dwa sposoby.
1 Sposób: Rodzic rozkłada na podłodze duży arkusz papieru. Dziecko swobodnie maluje farbami, wykorzystując wszystkie palce i całe dłonie – ilustrują na papierze muzykę . Muzyka załączona poniżej „Arteterapia, malowanie do muzyki SensArte”
2. Sposób: Rodzic rozkłada na podłodze duży arkusz papieru. Dziecko swobodnie maluje kredkami bądź pastelami lub flamastrami ilustrują na papierze muzykę . Muzyka załączona poniżej „Arteterapia, malowanie do muzyki SensArte”
Odpowiedz na pytania: Kogo odwiedziła świnka Pepa? Jakie nowe zwierzątko mają dziadkowie? Jak nazywa się papuga dziadków? Co umie robić papuga?
Spójrzcie na zdjęcie! Czy papugi są jednokolorowe? Nazwij kolory ptaków? Policz ile ich jest na zdjęciu?
Utrwalcie nazwy kolorów śpiewając piosenkę:)
Spójrzcie na obrazek! Znajdźcie 5 różnic pomiędzy papugami.
Na zakończenie maluszki poproście rodziców o różne , małe kawałki materiałów którymi można wykleić sylwetę papugi. Można też ją ozdobić małymi kawałkami kolorowego papieru. Czekamy na zdjęcia Waszych prace:)
Kochane przedszkolaki na obrazku powyżej widzicie chłopca.
Powiedzcie w jakim nastroju jest dziecko?
Co robi chłopiec?
Dlaczego płacze?
Czy powodem płaczu może być tylko ból? Z jakich innych powodów wydobywają się z naszych oczu łzy?
Po co są łzy i skąd się biorą?
Co się dzieje jeszcze z naszym ciałem, gdy nam smutno i źle?
Pomyśl i powiedz, w jaki sposób pocieszyłbyś/ pocieszyłabyś tego chłopca?
Obejrzyjcie filmik, który odpowie na pytanie Dlaczego płaczemy?
ŁZY pojawiają się na skutek tego, co czujemy, albo są wynikiem naszych myśli czy wspomnień. Płacz jest nam czasem bardzo potrzebny, działa pozytywnie na nasz organizm: obniża ciśnienie krwi, dotlenia mózg, powoduje spadek napięcia emocjonalnego. Niektórzy uważają płacz za oznakę słabości, inni doceniają wrażliwość płaczących. NIEWĄTPLIWIE JEDNAK PŁACZ JEST NATURALNĄ REAKCJĄ NASZEGO ORGANIZMU.
Zapraszamy do obejrzenia Bajeczki na małe smuteczki – Wielka susza w Krainie Łez
Praca techniczna – Poprawiacz nastroju „Gniotek”
Dosyć często powodem płaczu jest złość z różnych powodów, dlatego dzisiaj proponujemy wykonać „Gniotka”, który uspokaja. Do jego zrobienia potrzebny będzie balon lub gumowa rękawiczka i mąka ziemniaczana. Do środka balona małą łyżeczką wsypujemy mąkę ziemniaczaną, tak, żeby wypełnić balon, jak na obrazku poniżej. Zawiązujemy balon i dorysowujemy buźkę. „Gniotek” do ugniatania w złości gotowy! Jeżeli nie mamy balona możemy wykonać dowolnie inną pracę, która poprawiać nam będzie humor w gorsze dni.
Na koniec zajęć troszkę gimnastyki. Zapraszamy do ćwiczeń.