Materiały do pracy z dziećmi na środę 20 maja

  Anna Kupis

Kochane dzieci dziś zaczniemy od zabawy przy pląsie Chu, chu ua

Temat dzisiejszych zajęć to „Muzyka wokół nas”.

  1. Drogie Starszaki zastanówcie się nad takim powiedzeniem „Muzyka jest wszędzie”. Czy zgadzacie się z nim? Jeśli tak, to teraz burza mózgów i wymyślamy „Gdzie ta muzyka jest”.
  2. Mam nadzieje, że każdy z Was umiał wskazać chociaż jedno miejsce gdzie słychać muzykę, czy stworzenie, które wytwarza muzykę. Aby to zrozumieć posłuchajcie poniższej rymowanki i wiersza Cz. Janczarskiego pt. ” O świerszczu, co przepiłował skrzypce”. Drodzy Rodzice uprzejmie proszę o odczytanie dzieciom poniższych wierszyków.

Wiersz ” O świerszczu, co przepiłował skrzypce”

3. Rozmowa na temat rymowanki. Gdzie ukryła się muzyka? Według autora tego króciutkiego wierszyka muzyka jest wszędzie. Myślę, że przyznacie mu rację. A teraz przechodzimy do naszego zabawnego wierszyka o świerszczu.

Pytania: Czy świerszcze naprawdę grają na skrzypcach?, Jakie zwierzęta przysłuchiwały się muzyce świerszcza?,Gdzie odbywał się ten koncert? Jak zakończył się ten łąkowy koncert?

Drogie Dzieci świerszcz polny wiosną i latem wieczorami daje „koncert”, myślę, że każdy z Was słyszał dźwięk jaki wydaje . Świerszcz polny często mylony jest z konikiem polnym, a to nie to samo zwierzątko zapamiętajcie to sobie.

Dlaczego świerszcze grają?

Owady te mają dwie pary skrzydeł, a do gry służy im pierwsza, wyposażona w aparat strydulacyjny. To specjalna listwa, na której znajduje się od pięćdziesięciu do nawet ponad dwustu guzków. To właśnie te guzki sprawiają, że świerszcze, kiedy pocierają jednym skrzydłem o drugie, “grają”. To, z jaką częstotliwością owad będzie cykał, jest uzależnione od tego, ile takich guzków potrze w ciągu jednej sekundy (możecie więc sobie wyobrazić, jak szybko świerszcze potrafią pocierać o siebie skrzydła!). Poniżej zdjęcia świerszcza polnego i konka polnego, porównajcie ze sobą te owady. Zapraszam też do wysłuchania koncertu w wykonaniu świerszcza – plik załączony poniżej.

KONCERT ŚWIERSZCZA POLNEGO

Skrzatki czy dźwięk wydawany przez świerszcza jest Wam znajomy?

4. Zapraszm teraz do naszych książeczek. Proszę o wykonanie z 4 części zadań ze stron : 19 a i 20 a; oraz napisanie literki „h,H” w zeszycie w linię.

5. Na koniez zabawa dźwiękonaśladowcza pt „Łąkowa orkiestra”. Zamieniacie się w kolejne zwierzęta łąki i próbujecie wydawać dźwięki takie jak one np. świerszcz – cyk, cyk, cyk; pszczoła – bzy, bzy, bzy; bocian- kle, kle, kle, mucha- bzum, bzum, bzum, kukułka- kuku, kuku, kuku, żaba- kum, kum,kum.

Drogie Skrzaty we wcześniejszym wpisie napisałam o Gminnym Konkursie Plastycznym pt „Laurka dla Mamy i Taty”, gorąco zachęcam Was do wzięcia w nim udziału. Proszę Rodziców o przeczytanie informacji na temat konkursu.

Pozdrawiam, życzę miłej środy 🙂


GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „Laurka dla Mamy i Taty”

  Anna Kupis

Kochane Skrzaty zachęcam Was do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „Laurka dla Mamy i Taty”. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wykonać dowolną techniką laurkę, wspólną dla Mamy i Taty. Poniżej załączam regulamin konkursu i zgodę, którą należy wypełnić jeśli zdecydujecie się wziąć udział w konkursie. W załączonym regulaminie i klauzurze informacyjnej zawarte są informację jak i gdzie przesłać zdjęcie laurki. Zdjęcie laurki i wypełnionej zgody przesyłamy emailem na adres emaila Gminnej Biblioteki w Sławnie. Bliższe informacje w poniższych załącznikach. Skrzatki zbliża się Dzień Mamy więc i tak będziecie musiały wykonać laurkę dla Waszej Mamusi warto więc wykonać wspólną laurkę, a przy okazji wysłać na konkurs. 🙂

Powyżej przykładowa laurka. Skrzatki pamiętajcie, aby laurkę wykonywać w miare samodzielnie. 🙂



„Z wizytą w zoo”

  Iwona Wróbel

Smerfiki na początku naszych zajęć mamy dla Was piosenkę. Posłuchajcie jej o powiedzcie co będzie dziś tematem naszych zajęć:)


Nie możemy jechać na wycieczkę więc zapraszamy Was w podróż online w zoo.

Wykonajcie zadanie w z wyprawki nr 41- Wypchnijcie elementy lwa, naklej włóczką (grzywą, ogon) oraz połączcie poszczególne elementy. Poproście rodziców w nacinaniu miejsc łączenia.

Chętne osoby mogą poprawić sylwetę lwa po śledzie i pokolorować obrazek.

Posłuchajcie piosenki o zwierzętach w języku angielskim. Pobawcie się w zwierzątka i naśladujcie ich ruchy:)


Materiały do pracy z dziećmi w domu

  Ewelina Biskup

DZIAŁ: Wrażenia i uczucia

TEMAT: JAKIE EMOCJE PRZEŻYWAJĄ PRZEDSZKOLAKI?

Kochane dzieci dziś zaczniemy od prostych ćwiczeń – JOGA DLA DZIECI | Mindfulness | Bajkoterapia | Relaksacja i wyciszenie | Bajka o Kotku cz. II

A teraz posłuchajcie wiersza p. Doroty Gellner pt.: „ Zły humorek”.

Jestem dzisiaj zła jak osa!
Złość mam w oczach i we włosach!
Złość  wyłazi  mi  uszami
I rozmawiać nie chcę z wami!

A dlaczego?
Nie wiem sama
Nie wie tata, nie wie mama…

Tupię nogą, drzwiami trzaskam
I pod włos kocura głaskam.

Jak tupnęłam lewą nogą,
Nadepnęłam psu na ogon.
Nawet go nie przeprosiłam
Taka zła okropnie byłam.

Mysz wyjrzała z mysiej nory:
Co to znowu za humory?
Zawołałam: – Moja sprawa!
Jesteś chyba zbyt ciekawa.
Potrąciłam stół i krzesło,
co mam zrobić, by mi przeszło?!

Wyszłam z domu na podwórze,
Wpakowałam się w kałużę.
Widać, że mi złość nie służy,
Skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
Wcale nie jest mi wesoło…

Nagle co to?
Ktoś przystaje
Patrzcie! Rękę mi podaje!
To ktoś mały, tam ktoś duży –
Wyciągają mnie z kałuży.
Przyszedł pies i siadł koło mnie
Kocur się przytulił do mnie,
Mysz podała mi chusteczkę:
Pobrudziłaś się troszeczkę!
Widzę, że się pobrudziłam,
Ale za to złość zgubiłam
Pewnie w błocie gdzieś została.
Nie będę jej szukała!

Żabki powiedzcie:

–  Co czuła dziewczynka?

–  Z jakiego powodu czuła gniew?

– Jak się zachowywała?

– Co to znaczy być złym, a co złościć się/ być zezłoszczonym?

Kochani dzisiejszy temat nawiązuje do zachowań dzieci w przedszkolu. Czy pamiętacie, jakie uczucia Wam towarzyszyły podczas pobytu w naszej grupie? Oczywiście była radość, zadowolenie, ale czasem także smutek i  tęsknota za rodzicami albo złość, gdy ktoś zabrał Wam zabawkę lub zrobił coś smutnego. Spójrzcie na plansze, spróbujcie odgadnąć, co to za uczucia, które towarzyszyły dzieciom oraz przeczytajcie wspólnie z rodzicem ich nazwy.

A teraz obejrzyjcie dwa filmiki o EMOCJACH

Żabki zapraszamy Was do zaśpiewania piosenki o emocjach po angielsku – If You’re Happy | Super Simple Songs oraz Hello Song | Hello Hello How Are You | Hello Song for Kids | The Kiboomers

Drogie dzieci dziś należy wykonać ćwiczenia  z Karty Pracy nr 4 str. 20.

Zachęcamy Was również do wykonania pracy plastycznej „Sygnalizator emocji”. Wytnij kilka kółek, narysuj na nich różne minki stosowne do danego nastroju (radość,  zadowolenie, smutek, strach, złość) i przyklej do długiego paska kolorowego papieru. Każdego dnia przypnij spinacz do kółeczka, które pokaże, jakiego nastroju byłeś danego dnia. Na koniec tygodnia zobacz jakie uczucia towarzyszyły Ci najczęściej. Powodzenia.


Zaloguj