Materiały do pracy z dziećmi na piątek 29 maja

  Anna Kupis

Witajcie Starszaki.

Myślę, że niektórzy z Was jeszcze zaspani zatem zapraszam do tańca ze wstążką czy paskiem bibuły do utworu P. Czajkowskiego „Walc Kwiatów”.

  1. Skrzatki była już rozgrzewka ciała, a teraz rozruszamy troszkę Wasz mózg. Zapraszam do zabawy pt. „Ukryte słowa”. Kochane dzieci mamy w języku polskim takie słowa, które zawierają w sobie inne, krótsze słowa. Rodzice będą wymawiać słowa, a zadaniem dzieci jest znalezienie w nim innego krótszego słowa. Słowa: laska, parasolka, serce, słońce, malina, tulipan, burak.
  2. Dobrze po takiej rozgrzewce przechodzimy do zajęć. Czy pamiętacie o czym wczoraj rozmawialiśmy. Oczywiście o emocjach. Zastanówcie się i spróbujcie odpowiedzieć na pytanie „Czy płacz jest czymś złym? Czy zawsze płaczemy z przykrych powodów? Spójrzcie na poniższe ilustracje Czy te osoby płaczą z tych samych powodów?

Na pewno zauważyliście, że jedno z dzieci płacze bo zbiło sobie kolano, a drugie z jakiegoś nam nieznanego powodu. Na kolejnych dwóch obrazkach, płaczą z kolei dorośli, ale ich powody są wesołe ( oświadczyny, zdobycie pucharu). Zobaczcie, zatem płaczemy nie tylko jak nam źle. W płaczu nie ma nic złego, każdy z nas , a w szczególności dziecko musi uzewnętrznić targające nim emocje czasem ( negatywne, bądź pozytywne) .

3. Posłuchajcie teraz krótkiego opowiadania pt. „Prawdziwy przyjaciel” i zastanówcie się dlaczego główny bohater był smutny.

Z jakiego powodu Łukasz był przygnębiony? Czy zachowanie Witka było prawidłowe? Jak babcia próbowała pocieszyć wnuka? Co to znaczy, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie?

Przysłowie to przestrzega nas przed ludźmi którzy są naszymi przyjaciółmi kiedy jesteśmy im przydatni. Jednocześnie pokazuje nam, że tylko ci którzy podają nam pomocną dłoń w razie nieszczęścia, godni są nazywania przyjaciółmi.Szczery przyjaciel to taki człowiek, który nie śmieje się z nieszczęścia kolegi, tylko próbuje go wesprzeć w trudnych chwilach, nieszczęściu, niepowodzeniu.

4. Starszaki przechodzimy do wykonywania zadań w książeczkach. Proszę o zrobienie stron 22 b, 23 a i b.

Przed nami weekend. Zachęcam do spędzania go aktywnie na świeżym powietrzu.


„Pomagam mamie i tacie”

  Iwona Wróbel

Kochane dzieci zaproście do wspólnej zabawy członków rodziny:)

Posłuchajcie opowiadania B. Formy „Jak Tomek pomagał mamusi”.

Tomek wracał z przedszkola do domu. Prawie wcale się nie odzywał. W przedszkolu pani rozmawiała z dziećmi o tym, co to znaczy być samodzielnym. Tomek potrafił pięknie złożyć swoją bluzę. Już w czasie wakacji ćwiczył to z mamusią. W przedszkolu zawsze odkładał zabawki na swoje miejsce. Ale czy tak naprawdę w domu zawsze wszystko robi sam?
– Od dzisiaj będzie inaczej – postanowił.
Kiedy tylko wszedł do domu równo ustawił swoje buty w przedpokoju. Poskładał ubrania, umył starannie ręce i usiadł do stołu. Podczas jedzenia wcale nie poplamił bluzy. Potem układał książki na swojej półce i pomagał mamusi w pieczeniu ciasta. Wieczorem, kiedy leżał w łóżku do pokoju weszła mamusia. Usiadła na brzegu łóżka i delikatnie pogłaskała go po głowie.
– Bardzo mi dzisiaj pomogłeś. Nigdy nie myślałam, że tyle rzeczy potrafisz zrobić sam. Myślę, że zawsze mogę na ciebie liczyć.
Tomkowi zrobiło się bardzo miło.
– Kocham cię mamusiu. Naprawdę będę się starał.

 A Wy kochane dzieci wiecie co to znaczy być samodzielnym? Co zrobił Tomek po powrocie ze szkoły? Czy pomógł mamie?

Czy Wy pomagacie swoim rodzicom? Popatrzcie na obrazek i zobaczcie co robią dzieci żeby troszkę pomóc rodzicom w obowiązkach domowych!

Wykonajcie zadanie w kartach pracy str. 32- wskażcie przedmioty służące do sprzątania i pokolorujcie je.

Posłuchajcie piosenki i pobawcie się przy niej:)


Materiały do pracy z dziećmi w domu

  Ewelina Biskup

DZIAŁ: Święto mamy i taty

TEMAT: NIETYPOWE RODZINY

Kochane przedszkolaki dzisiejszy temat jest niezwykle trudnym zagadnieniem. Zaczniemy zajęcia od filmiku MOJA RODZINA, w którym jego bohaterka przedstawia swoją rodzinę. Zapraszamy.

Powyższy filmik prezentuje kompletną rodzinę, ale bywa czasami, że nie wszystkie dzieci mają tatę i mamę, niektóre są wychowywane tylko przez jednego rodzica albo przez dziadków. Niekiedy między rodzicami dochodzi do rozwodu i wówczas zdarza się, że jeden lub oboje rodziców zakładają ponownie rodziny. Bywa również, że dorosłe osoby pragną mieć dziecko, ale nieraz na ich drodze występują problemy i mogą wtedy starać się o adopcję dziecka – przyjęcie do rodziny osoby niespokrewnionej. Mimo wszystko w każdej rodzinie może panować ciepło i miłość.

Przedszkolaki posłuchajcie opowiadania pt. „JEŻ”

fragment książki o adopcji) Katarzyny Kotowskiej

*** Pewnego dnia Kobieta wyszła przed dom i ze zdziwieniem spostrzegła, że coś dziwnego stało się ze wszystkimi kolorami. Żółty był mniej słoneczny niż zwykle, czerwony mniej ognisty, zielony stracił swą soczystość, a niebieski poszarzał. 
– Mężu, zobacz, co się stało! – zawołała Kobieta. (…)

Kobieta i Mężczyzna nie wiedzieli, co się stało, i nie umieli nic na to poradzić, a tymczasem ich świat tracił barwy i smutniał coraz bardziej, a oni też smutnieli i coraz bardziej nie mieli dziecka, chociaż tak za nim tęsknili.

Wreszcie pewnego wiosennego dnia, mimo że słońce świeciło bardzo mocno, w ich ogrodzie znikły ostatnie wspomnienia kolorów i niepodzielnie zapanowała szczerosmutna szarość. Wtedy Kobieta i Mężczyzna zrozumieli – ich dziecko urodziło się całkiem innym rodzicom. Kobieta płakała i miała całą twarz mokrą od łez. I Mężczyzna płakał, chociaż jego łez nie było widać, bo płakała jego dusza.

Wreszcie Mężczyzna powiedział: 
– Chociaż nie urodziliśmy naszego dziecka, musimy je odnaleźć! 
Słyszeli bowiem, że jeśli jakimś rodzicom urodzi się obce dziecko, oddają je na wychowanie do Domu Dzieci i tam prawdziwi rodzice mogą je odnaleźć. (…)

I wtedy przyprowadzono Chłopczyka.

Kiedy Kobieta i Mężczyzna go ujrzeli, zdziwili się i przestraszyli – mały Chłopiec o niebieskich oczach miał całe ciało pokryte kolcami jak jeż. Pomyśleli, że znowu zaszła jakaś straszna pomyłka, bo to na pewno nie było ich dziecko – nie mogli przecież mieć synka jeża. (…) Jesienią zbierali grzyby. Piotruś bawił się jarzębiną i kasztanami. Przez całe noce Mama musiała trzymać go za rękę. Któregoś dnia zapytał ją: 
– A u kogo ja byłem w brzuchu? 
– Nie u mnie – odpowiedziała. – Miałeś wtedy inną mamę. Na szczęście teraz jesteś z nami. 
– Czy płakałaś, jak mnie nie było? 
– Tak, bardzo płakałam. Tata też płakał. Ale teraz się cieszymy, bo jesteś z nami. 
Tego dnia znikło wiele kolców. (…)***

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania do powyższego tekstu:

– O czym była historia?

– Dlaczego ogród poszarzał?

– Za czym tęsknili kobieta i mężczyzna?

– Czy, kobieta, która stała się mamą chłopczyka, nosiła go w brzuchu?

– Co oznacza termin adopcja?

– Jak sądzicie, dlaczego chłopiec na początku miał kolce?

– Dlaczego potem zniknęły?

– Jak czuł się chłopiec u nowej rodziny?

– Dlaczego dzieci trafiają do domu dziecka?

– Jak można pomóc dzieciom z domu dziecka?

Powyższy rysunek przedstawia rodzinę. A ilu członków liczy Twoja najbliższa rodzina?

Zapraszamy do wysłuchania piosenek o rodzinie

Drogie „Żabki” dziś należy wykonać ćwiczenia z Karty pracy nr 4 ze str. 24.

Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej o swojej rodzinie.


Materiały do pracy z dziećmi na czwartek 28 maja

  Anna Kupis

Witajcie moje Skrzaty. Czy wyspaliście się, myślę, że tak zatem zapraszam do zajęć. Dziś porozmawiamy trochę o emocjach. Ale za nim, to najpierw gimnastyka z piłką. Zachęcam do poruszanie się według poniższego filmiku.

  1. Po takiej rozgrzewce ciała, zapraszam na rozgrzewkę umysłu. Drogie Skrzatki zastanówcie się i spróbujcie odpowiedzieć na pytanie „Czym są emocje?” Emocje można nazwać uczuciami, które towarzyszą nam w danej chwili. Mogą to być emocje pozytywne czyli takie przyjemne i negatywne czyli nieprzyjemne. Kochane przedszkolaki na planszach poniżej przedstawione są różne emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne odczucia. Proszę Rodziców o ich odczytanie.

Powiedzcie po czym można poznać, że ktoś jest smutny, radosny, zły, zamyślony, zdziwiony czy czegoś się boi?

Spróbujcie opisać poniższe uczucia według przykładu: radość – podniesione kąciki ust, uśmiech, dołeczki w policzkach. Weźcie do dłoni lusterko i zaprezentujcie te wszystkie emocje na swoich twarzach (pomoże Wam to w opisie odczuć).

2. Zapraszam, teraz do wysłuchania opowiadania z audiobooka pt. ” Wrażenia i uczucia”

Proszę spróbować odpowiedzieć na pytania do opowiadania. Jeśli, któreś z pytań jest za trudne można dziecku puścić odpowiedni fragment opowiadania jeszcze raz. Jakie zdarzenie wywołało rozmowę o uczuciach?, W jaki sposób , wujek Alfred pokazał dzieciom, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy?; Czy miał rację?, Jak babcia i wujek Alfred pokazali dzieciom, co zrobić gdy nie wiemy, jak się czują osoby, z którymi przebywamy?, Czy zdarzają się takie sytuację, że możemy się pomylić, bo ktoś nietypowo wyraża swoje uczucia?

3. Czas na pracę w książeczkach. Wykonujemy zadania 21 a i b, 22 a, 28 a. Dziś tych kart pracy sporo, ale pamiętajcie nie musicie ich wykonywać od razu wszystkich naraz. Możecie rozłożyć sobie pracę na cały dzień.

Zachęcam do zabaw na podwórku: jazdy na rowerze, rolkach, zabawy w chowanego, grę w piłkę, babingtona itp.

Mam nadzieję, że dzisiejszego dnia towarzyszyć Wam będą same pozytywne emocje.


Materiały do pracy z dziećmi w domu

  Ewelina Biskup

DZIAŁ: Święto mamy i taty

TEMAT: MOI RODZICE

Witajcie Żabki! Wyspaliście się? Zapraszamy więc do  porannych ćwiczeń podczas piosenek – DJ Miki-Ręce do góry-sł.Gosia Kosik, produkcja muzyczna Krzysztof Palczewski oraz DUŻY I MAŁY SKOK – piosenka dla dzieci, dziecięce hity!

Drogie dzieci dziś „porozmawiamy” sobie o waszych rodzicach. Mama i tata to najważniejsi ludzie dla każdego dziecka. Są najlepsi, najmądrzejsi i najwspanialsi. Potrafią znaleźć rozwiązanie każdego problemu i umieją pomóc w każdej sytuacji – są jak superbohaterowie z bajek.

Kochane dzieci, a czy Wasi rodzice są superbohaterami?

Myślę, że każdy rodzic stara się zrobić wszystko, aby jego dziecko było szczęśliwe i każdy chciałby być dla swojej pociechy wyjątkowym superbohaterem.

Obejrzyjcie filmik i posłuchajcie piosenki o super mamie i super tacie.

Drogie dzieci posłuchajcie wiersza Danuty Wawiłow „Mama ma zmartwienie” i zastanówcie się, czy Wasze mamusie też czasem mają taki nastrój.

Mama usiadła przy oknie.
Mama ma oczy mokre.
Mama milczy i patrzy w ziemię.
Pewnie ma jakieś zmartwienie…

Zrobiłam dla Niej teatrzyk,
A Ona wcale nie patrzy…
Przyniosłam w złotku orzecha,
A Ona się nie uśmiecha… Usiądę sobie przy Mamie.
Obejmę Mamę rękami
I tak jej powiem na uszko:
„Mamusiu, moje Jabłuszko!
Mamusiu, moje Słoneczko!”
Mama uśmiechnie się do mnie
I powie: „Moja córeczko!”

Żabki rodzice zawsze starają się, spędzać z Wami jak najwięcej czasu czasem jednak  różne sytuacje: praca, zmartwienia, sprawiają, że nie zawsze są radośni i mają siłę oraz czas, aby go Wam poświęcić. Musicie wtedy pomyśleć, co zrobić, aby pocieszyć rodzica. Może wystarczy uśmiech, przytulasek albo całus, a może magiczne Kocham Cię. Na pewno rodzice będą bardzo szczęśliwi, jeśli zareagujecie w ten sposób.

Kochane dzieci powiedzcie swoim rodzicom, jak bardzo ich kochacie.

Dziś należy wykonać pracę plastyczną „ RODZIC – SUPERBOHATER”. Możecie wykorzystać gotowe kolorowanki albo samodzielnie narysujcie swoich super rodziców.

Miłego dnia 🙂


Zaloguj