Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka -„Dziecko ma prawo być sobą”

  Anna Kupis

Dziś wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Mija dokładnie 34 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. Dlatego właśnie z tej okazji Starszaki pod kierunkiem wychowawczyni p. Anny Kupis i pedagoga specjalnego p. Martyny Piwowarczyk włączyły się do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Ta szczególna data, powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument ” Konwencje o Prawach Dziecka”, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa .

Starszaki z tej okazji odbyły rozmowy z paniami , omawiały otrzymane emblematy z prawami, zapoznały się z sylwetką wybitnego pedagoga Janusza Korczaka, obejrzały film edukacyjny o tematyce związanej z Konwencją o prawach dziecka. Były również zabawy dydaktyczne, wysłuchały piosenki ” Mam prawo do”. Na koniec celem podsumowania całego przedsięwzięcia Starszaki wykonały w grupach plakaty upamiętniające ten dzień i nadane im prawa. Należy podkreślić, że „prawa dziecka” chronią najmłodszych , ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala dzieciom uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci.

Starszaki już po raz kolejny „przybiły piątkę z kulturą”.


Zaloguj