Materiały do pracy z dziećmi w domu

  Ewelina Biskup

DZIAŁ: Dzień dziecka

TEMAT: MÓJ DZIEŃ DZIECKA

Kochane przedszkolaki co roku  obchodzimy kilka szczególnych świąt w następujących dniach:

26 maja, 23 czerwca, 21 stycznia, 22 stycznia, 1 czerwca

Co wspólnego mają ze sobą wszystkie te daty? Może pomogą Wam w odpowiedzi na to pytanie poniższe obrazki. Spróbujcie przyporządkować z pomocą  rodziców daty świąt z odpowiednim zdjęciem.

Otóż co roku świętujemy DZIEŃ MAMY, DZIEŃ TATY, DZIEŃ BABCI, DZIEŃ DZIADKA oraz DZIEŃ DZIECKA. W tych dniach pragniemy uszczęśliwić najbliższe nam osoby.

Drogie dzieci „Dlaczego nie wszystkie dzieci na świecie są szczęśliwe w Dniu Dziecka? Co może powodować taki stan?”

Otóż niektóre dzieci na świecie nie potrafią cieszyć w dniu swego święta ze względu na samotność, biedę, głód, trudną sytuację życiową, bądź ciężką pracę jaką muszą wykonywać w młodym wieku…

A czy Wy wiecie przedszkolaki, że DZIEŃ DZIECKA obchodzony jest na świecie na pamiątkę uchwalenia DEKLARACJI PRAW DZIECKA. CIEKAWOSTKĄ jest to, że Dzień Dziecka nie jest obchodzony we wszystkich krajach tego samego dnia czyli 1 czerwca tak jak ma to miejsce w naszym kraju czyli Polsce i nie przebiega wszędzie w jednakowy sposób.

POPROSIMY RODZICÓW O PRZECZYTANIE PONIŻSZYCH INFORMACJI (zadaniem dziecka będzie wskazanie odpowiedniej fotografii po usłyszeniu przeczytanej informacji).

  • Polska: 1 czerwca – bardzo często lekcje i zajęcia są odwołane, w placówkach organizuje się pikniki i festyny, dzieci dostają prezenty oraz łakocie.
  • Turcja: 23 kwietnia – Dzień Dziecka przypada tu tego samego dnia co Święto Niepodległości. W tym dniu dzieci odbywają wycieczki do tureckiego parlamentu.
  • Francja i Włochy: 6 stycznia – święto rodzinne, wspólna kolacja z rodziną, spożywanie ciasta z wróżbą. Dzieci otrzymują koronę króla i królowej.
  • Meksyk: 30 kwietnia – Dzień Małych Mułów obchodzony podczas Bożego Ciała. Dzieci biorą udział w procesji, w festynach, rozbijają piniatę – kulę wypełnioną słodyczami i zabawkami.

„ŻABKI” z pomocą rodziców wymieńcie nazwy miesięcy i dni tygodnia i spróbujcie odpowiedzieć na pytanie „Które dzieci będą obchodzić Dzień Dziecka jako pierwsze?”

Przedszkolaki dziś należy wykonać zadania w Karcie pracy ze strony 28.

Zachęcamy Was do wykonania piniaty. Instrukcję krok po kroku znajdziecie w załączniku.

Na koniec zapraszamy do gimnastyki z nietypowym przyborem – gazetą.


Zaloguj