Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Ewelina Borkowska

Dnia 23 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu dzieci spędzające czas w świetlicy uczestniczyły
w zajęciach czytelniczych. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem książki Waldemara Cichonia pt.: ,,Cukierku, Ty Łobuzie!”. Jest to książka o zabawnych przygodach kota-Cukierka i jego właściciela, chłopca o imieniu Marcel. Uczniowie mieli za zadanie zilustrować i przedstawić pozostałym grupom wybrany przez siebie rozdział z książki. W tym dniu uczniowie odgadywali na przerwach słynne cytaty z popularnych książek.  Dowiedzieli się również jaka jest najmniejsza książka, najciekawsza. Uczniowie aktywnie włączyli się do akcji promowania czytelnictwa.


Wizyta w „Bibliotekolandii”- pasowanie na czytelnika

  Ewelina Borkowska

W dniu 27.02.2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Filii w Gawronach odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów z klasy I z Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach. Dzieci przeniosły się w magiczny świat „Bibliotekolandii”. Aby jednak mogli stać się mieszkańcami zaczarowanej krainy, musieli wykupić bilet wstępu,  odpowiadając poprawnie na wylosowaną zagadkę. Następnie Król, Królowa i Księżniczka przenieśli uczestników w  baśniowy świat książek,  a także przygotowali wiele ciekawych łamigłówek, w których uczniowie  aktywnie brali udział. W ten sposób pierwszoklasiści dowiedzieli się jak właściwie zachować się w bibliotece, samodzielnie wybrać książkę oraz szanować  książki i inne dokumenty biblioteczne. Później odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika,  podczas którego uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Na koniec spotkania nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i  upominki. Na zakończenie uczniowie już jako pełnoprawni czytelnicy mogli wypożyczyć swoje wybrane książki. na podstawie założonych metryczek.

Dziękujemy pani Marcie Śmigiel za wspaniałą atmosferę.

 


Ferie w bibliotece w Gawronach

  Ewelina Borkowska

Tradycyjnie w czasie ferii zimowych uczniowie mogli uczestniczyć w różnych zajęciach praktycznych, które odbywały w bibliotece w Gawronach. Klasa VI wraz z wychowawcą 31 stycznia 2018r. spędzili dzień na zajęciach kulinarnych, podczas których przygotowywano faworki. Uczniowie zaangażowali się w pracę i efekty były zaskakujące. Uzupełnieniem wszystkich zajęć była gra w piłkarzyki, gry planszowe oraz zagadki i kalambury. Nie zabrakło też zainteresowania nowościami czytelniczymi. Każdy znalazł coś do czytania na czas ferii zimowych.


Skrzaty w szkolnej bibliotece

  Anna Kupis

W piątek 5  stycznia 2018r. w  związku z realizacją tematyki tygodnia    „W świecie bajek” Skrzaty wybrały się do szkolnej biblioteki.  Spotkanie w bibliotece przybliżyło przedszkolakom literaturę dziecięcą oraz jej autorów.   Pani Ewelina Borkowska, która prowadzi bibliotekę  zaznajomiła dzieci z  sylwetkami największych bajkopisarzy jakimi są:  Hans Christian Andersen i Bracia Grimm. Przeczytała dzieciom baśń „Czerwony Kapturek” i „O wilku i siedmiu koźlątkach” Ponadto  wyjaśniła starszakom     jaka jest różnica między biblioteką,  a księgarnią, co należy robić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać, jak chronić książki przed zniszczeniem oraz jak można samodzielnie naprawić zniszczone egzemplarze. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami oraz rozwinięcie potrzeby chodzenia do biblioteki.   Na koniec dzieci otrzymały niespodziankę od pani bibliotekarz –  zakładkę do książki. Dziękujemy  pani Ewelinie za tak ciekawą lekcję biblioteczną.


KIERMASZ KSIĄŻEK I OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH

  Ewelina Borkowska

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia czas obdarowania najbliższych. Zachęcamy uczniów i rodziców z naszej szkoły do udziału w kiermaszu książek i ozdób świątecznych. Nic tak dobrze nie wpływa na relacje dziecka z rodzicami jak wspólne czytanie. Warto zajrzeć do biblioteki szkolnej w dniach od 11 do 20 grudnia i wybrać prezent dla siebie i dla najbliższych. Każdy znajdzie coś dla siebie.


Zaloguj