DZIAŁ: Święto mamy i taty
TEMAT: NIETYPOWE RODZINY
Kochane przedszkolaki dzisiejszy temat jest niezwykle trudnym zagadnieniem. Zaczniemy zajęcia od filmiku MOJA RODZINA, w którym jego bohaterka przedstawia swoją rodzinę. Zapraszamy.
Powyższy filmik prezentuje kompletną rodzinę, ale bywa czasami, że nie wszystkie dzieci mają tatę i mamę, niektóre są wychowywane tylko przez jednego rodzica albo przez dziadków. Niekiedy między rodzicami dochodzi do rozwodu i wówczas zdarza się, że jeden lub oboje rodziców zakładają ponownie rodziny. Bywa również, że dorosłe osoby pragną mieć dziecko, ale nieraz na ich drodze występują problemy i mogą wtedy starać się o adopcję dziecka – przyjęcie do rodziny osoby niespokrewnionej. Mimo wszystko w każdej rodzinie może panować ciepło i miłość.
Przedszkolaki posłuchajcie opowiadania pt. „JEŻ”
fragment książki o adopcji) Katarzyny Kotowskiej
*** Pewnego dnia Kobieta wyszła przed dom i ze zdziwieniem spostrzegła, że coś dziwnego stało się ze wszystkimi kolorami. Żółty był mniej słoneczny niż zwykle, czerwony mniej ognisty, zielony stracił swą soczystość, a niebieski poszarzał.
– Mężu, zobacz, co się stało! – zawołała Kobieta. (…)
Kobieta i Mężczyzna nie wiedzieli, co się stało, i nie umieli nic na to poradzić, a tymczasem ich świat tracił barwy i smutniał coraz bardziej, a oni też smutnieli i coraz bardziej nie mieli dziecka, chociaż tak za nim tęsknili.
Wreszcie pewnego wiosennego dnia, mimo że słońce świeciło bardzo mocno, w ich ogrodzie znikły ostatnie wspomnienia kolorów i niepodzielnie zapanowała szczerosmutna szarość. Wtedy Kobieta i Mężczyzna zrozumieli – ich dziecko urodziło się całkiem innym rodzicom. Kobieta płakała i miała całą twarz mokrą od łez. I Mężczyzna płakał, chociaż jego łez nie było widać, bo płakała jego dusza.
Wreszcie Mężczyzna powiedział:
– Chociaż nie urodziliśmy naszego dziecka, musimy je odnaleźć!
Słyszeli bowiem, że jeśli jakimś rodzicom urodzi się obce dziecko, oddają je na wychowanie do Domu Dzieci i tam prawdziwi rodzice mogą je odnaleźć. (…)
I wtedy przyprowadzono Chłopczyka.
Kiedy Kobieta i Mężczyzna go ujrzeli, zdziwili się i przestraszyli – mały Chłopiec o niebieskich oczach miał całe ciało pokryte kolcami jak jeż. Pomyśleli, że znowu zaszła jakaś straszna pomyłka, bo to na pewno nie było ich dziecko – nie mogli przecież mieć synka jeża. (…) Jesienią zbierali grzyby. Piotruś bawił się jarzębiną i kasztanami. Przez całe noce Mama musiała trzymać go za rękę. Któregoś dnia zapytał ją:
– A u kogo ja byłem w brzuchu?
– Nie u mnie – odpowiedziała. – Miałeś wtedy inną mamę. Na szczęście teraz jesteś z nami.
– Czy płakałaś, jak mnie nie było?
– Tak, bardzo płakałam. Tata też płakał. Ale teraz się cieszymy, bo jesteś z nami.
Tego dnia znikło wiele kolców. (…)***
Spróbujcie odpowiedzieć na pytania do powyższego tekstu:
– O czym była historia?
– Dlaczego ogród poszarzał?
– Za czym tęsknili kobieta i mężczyzna?
– Czy, kobieta, która stała się mamą chłopczyka, nosiła go w brzuchu?
– Co oznacza termin adopcja?
– Jak sądzicie, dlaczego chłopiec na początku miał kolce?
– Dlaczego potem zniknęły?
– Jak czuł się chłopiec u nowej rodziny?
– Dlaczego dzieci trafiają do domu dziecka?
– Jak można pomóc dzieciom z domu dziecka?

Powyższy rysunek przedstawia rodzinę. A ilu członków liczy Twoja najbliższa rodzina?
Zapraszamy do wysłuchania piosenek o rodzinie
Drogie „Żabki” dziś należy wykonać ćwiczenia z Karty pracy nr 4 ze str. 24.
Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej o swojej rodzinie.



