Światowy Dzień Ziemi – materiały do prac z dziećmi na środę 22 kwietnia

  Anna Kupis

Kochane dzieci,  dziś mamy 22 kwietnia i obchodzimy bardzo ważne święto – DZIEŃ ZIEMI. Celem tego święta jest przypomnienie i skłonienie wszystkich ludzi do refleksji o tym jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Zatem mam nadzieję, że Wy jako Starszacy przyłączycie się do poniższej przysięgi:

  1. Proszę Was teraz o obejrzenie poniższego teatrzyku pt” Chora planetka” M. Tokarczyk ( załączam poniżej też w formie wiersza)

2. Kochane dzieci spróbujcie odpowiedzieć na następujące pytana: Dlaczego planeta miała smutną minę?, Gdzie Jaś wyrzucił papierki?, Co zrobiła Kasia? Czy jej zachowanie względem planety było prawidłowe?, Gdzie wrzucił śmieci pan Jan. Czy dobrze zrobił?, Jaki dym buchał z komina?, Czego nie zrobiła ze śmieciami pani Aniela?, O czym zapomniała mała Hania i Józio?; Dlaczego planeta musiała pojechać do szpitala? Co należy robić, aby nasza planeta zdrowa była? ( szanować przyrodę, nie śmiecić, segregować śmieci, nie łamać gałęzi, oszczędzać światło i wodę, sadzić nowe drzewa, nie palić w piecu śmieciami, rośliny, używać ekologicznych torebek)

Drogie dzieci czy Wy wiecie jak nazywa się planeta na której mieszkami , a o której była mowa w teatrzyku (wierszu). Tak to jest ziemia. Drodzy Rodzice poproście dzieci o przesylabizowanie i przegłosowanie wyrazu ziemia.  *Zapytajcie dzieci jaką głoskę słyszą na początku wyrazu ziemia. Niech dzieci spróbują określić czy głoska „z” jest samogłoską czy spółgłoska. Jeśli mają problem proszę im podpowiedzieć ( spółgłoską mówimy ją króciutko i zaznaczamy za pomocą niebieskich kwadracików w modelu wyrazu). * A teraz burza mózgów, prosimy dzieci, aby wymieniły inne słowa które rozpoczynają się głoską „z”. Można poprosić o wymienienie wyrazów które głoskę „z” zawierają    w środku wyrazu lub na końcu. Prosimy dzieci aby przesylabizowały i przegłosowały imię  Zyta. Przypominamy dzieciom o pisowni imion, nazwisk i nazw miast wielką literą.  Chętne dzieci mogą ułożyć z białych kwadracików schemat wyrazu ziemia(tyle białych kwadracików ile głosek w wyrazie) lub modelu wyrazu ( czyli nakrywki niebieskie gdzie spółgłoski, a czerwone tam gdzie samogłoski – tak jak poniżej na zdjęciu).* Prezentujemy dzieciom literę „z” drukowaną małą i wielką oraz pisaną małą i wielką. Pokazujemy sposób pisania litery „z”

3. Teraz przechodzimy do zadań w 4 części książeczki i wykonujemy karty pracy ze stron 1 a i b, 2 a .

4. Na koniec zachęcam Was do zabaw ruchowych z Pippi Pończoszanką załączonych poniżej

ŻYCZĘ WAM MIŁEGO DNIA MOJE SKRZATY. (-:


Zaloguj