WIZYTA DWÓCH ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW

  Anna Kupis

Dnia, 6 grudnia b.r. zawitał do naszych grup przedszkolnych  – Święty Mikołaj. Wizyta Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Nasza  grupa  z tej okazji wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Oprócz prac plastycznych dzieci  przygotowały  piosenkę i  wiersze, które   zaprezentowały przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już z samego rana zawitał do naszej grupy. Skrzaty bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Starszaki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, tym co już potrafią . Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent oraz wspólne zabawki do przedszkola.  Dzieci pożegnały miłego gościa i zaprosiły Go za rok. Jednakże, to nie koniec atrakcji . Tego samego dnia, gościliśmy też, w naszej szkole Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego, który w tym wyjątkowym dniu jakim są mikołajki  pamiętał o wszystkich dzieciach i przyjechał do nich wręczyć im paczki świąteczne i życzyć wesołych świąt.

Wszystkie dzieci bardzo dziękują Panu Wójtowi za te piękne paczki.


Mikołajkowy wyjazd klas 0-III do Tomaszowa Maz.

  Anna Kupis

 

Dnia 5 grudnia 2018r. dzieci z  klas: 0- III pod opieką wychowawczyń  p. Anny Kupis, p. Elżbiety Wesołowskiej p. Jolanty Szmigiel i p. Ewy Stępniewskiej wybrała się na mikołajkową  wycieczkę do Tomaszowa Mazowieckiego. Głównym celem naszej  wycieczki było oglądanie w  kinie Helios bajki pt. „Grinch. Świąt nie będzie!”. W małej wiosce o nazwie Ktosiowo trwają przygotowania do Bożego Narodzenia. Samotnik Grinch, który nienawidzi świąt, robi wszystko, by je zniszczyć. Jednakże mu się to nie udaje , a to za sprawą małej dzielnej dziewczynki. Kolejnym etapem wycieczki były odwiedziny w restauracji KFS. Tam na dzieci czekały zestawy z pysznym jedzeniem i miła niespodzianka w postaci zabawki. Po posileniu się i nabraniu sił ruszyliśmy w dalszą drogę. Ostatnim punktem na mapie naszej wycieczki było zwiedzanie Grot Nagórzyckich, które kryją w sobie mnóstwo tajemnic. Zgodnie z legendą w Nagórzyckich Grotach można spotkać tajemniczego pana w ubraniu w kratkę i czerwonych pończochach, wokół którego latają nietoperze. Może on próbować zwieść turystę na manowce i namawiać do złego, jednakże nikt z naszych uczniów  nie uległ jego diabelskim podszeptom.

Wycieczka była bardzo udana, dzieci zmęczone, ale  pełne wrażeń i doznań, wróciły do Kunic.

 

 


ANDRZEJKI U SKRZATÓW

  Anna Kupis

Dnia 28 listopada tradycji stało się zadość i jak co roku o tej porze   dzieci z zerówki obchodziły andrzejki.  Święto, to  wywodzi się z pięknej ludowej tradycji. Przedszkolaki świętowanie rozpoczęły od wspólnych wróżb prowadzonych przez wróżkę Annę.  Zerówkowicze  miały okazję sprawdzić, co przyniesie im przyszłość biorąc udział w następujących wróżbach: wróżba „ Zaczarowanej butelki”; andrzejkowe wyścigi butów; andrzejkowa wróżba z monetą; wróżba „Imiona z serca”; wróżba „Zawód z kapelusza”.Kolejną atrakcją dla przedszkolaków w tym dniu był słodki poczęstunek. Następnie odbyła się dyskoteka andrzejkowa, na której przedszkolaki wspólnie z uczniami z klas 1- 3 tańczyły, a także odwiedziły tajemniczy „Pokój Wróżb”.

Dzieci   wraz ze swoją panią wychowawczynią tego dnia bawiły się znakomicie.


11 LISTOPADA W ZERÓWCE

  Anna Kupis

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego, co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości. A w tym roku rocznica  ta jest szczególna bo setna.

W piątek 9 listopada, aby upamiętnić ten ważny dzień  Starszaki do szkoły przyszły odświętnie ubrane i otrzymały kotyliony w barwach ojczystych oraz flagi.  Następnie  obejrzały film edukacyjny dotyczący Święta Niepodległości i Symboli Narodowych. Przedszkolaki  utrwaliły   wiadomości na temat tego święta. Nie zabrakło też  zabawy przy piosence „ Jestem Polką i Polakiem”. Następnie Starszaki wykonały prace plastyczną  pt. „Orzeł”  – który jest jednym z Symboli Naszego Kraju. Punktem kulminacyjnym tego dnia było wspólne odśpiewanie z całą społecznością szkolną na placu szkolnym Hymnu Polski „ Mazurka Dąbrowskiego”, dla uczczenia stulecia Odzyskania Niepodległości.

Dzięki udziałowi w tego typu  zajęciach i uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy takie jak  miłość i przywiązanie do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji.


ŚNIADANIE DAJE MOC

  Anna Kupis

Podobnie jak w roku ubiegłym, dnia 8 listopada w naszej szkole uczniowie klasy O -III    włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Dzieci przygotowując się do tego dnia uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych – prowadzonych przez wychowawców tych klas. Miały one na celu przekazanie dzieciom cennych informacji     w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania. Następnym etapem  było przygotowywanie  samodzielnie przez dzieci pod czujnym okiem nauczycieli, zdrowego śniadania .  Punktem kulminacyjnym tego dnia, było wspólne  spożywanie   śniadania na sali gimnastycznej. Na „stolikach śniadaniowych” zobaczyć można było kolorowe kanapki, przeróżne sałatki owocowe i warzywne oraz niesamowicie zachęcające przekąski. Znalazło się też „coś” dla starszych kolegów lub rodzeństwa, którzy w tym dniu chętnie odwiedzali salę gimnastyczną i należy dodać, że nie wychodzili z niej głodni.

Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach
i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.

Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Zorganizowana była pod opieką wychowawców klas: Anny Kupis, Elżbiety Wesołowskiej, Jolanty Szmigiel, Ewy Stępniewskiej.

 

 


Zaloguj