Jesiennym smykiem – koncert muzyków z Filharmonii Łódzkiej

  Anna Kupis

W piątek 11 października odbyła się w naszej szkole kolejna audycja muzyczna pt. „Jesiennym smykiem”. Był to  koncert wspaniałych muzyków Filharmonii Łódzkiej  p. Macieja Goździeli, p. Michała Mrozińskiego i skrzypaczki Miriam, który przeniósł nas w wyjątkowy muzyczny klimat. Mieliśmy okazję wysłuchać m.in. fragmentu „Skrzypka na dachu”, utworu Mozarta „Mała nocna muzyka, fragmentu koncertu A. Vivaldiego „Jesień” czy węgierskiego „Czardasza”. Muzycy zapoznali nas także z budową skrzypiec, na których pięknie grała skrzypaczki Miriam. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia na kolejnej audycji już w listopadzie.


Dzień Drzewa – wizyta Panów Leśników

  Anna Kupis

Dnia 10 października obchodziliśmy „Dzień Drzewa”. Tego dnia we wszystkich grupach odbyły się zajęcia związane z tematyką drzewa. „Skrzaty” na samym początku rozmawiały na temat znaczenia drzew w życiu człowieka, następnie wykonały  wspólną  prace  plastyczną pt. „Nasz dąb”. Punktem kulminacyjnym dnia,  były odwiedziny Panów Leśniczych, którzy opowiedzieli co należy do ich codziennych obowiązków w pracy. Przedszkolaki  z dużym entuzjazmem słuchały ciekawostek naszych gości, pytały i udzielały odpowiedzi na zadawane zagadki. Starszaki miały także możliwość rozpoznawania tropów leśnych zwierząt, dzięki przyniesionym przez Panów Leśników  drewnianych łap , które odbijali na piasku. Panowie Leśnicy na koniec nagrodzili dzieci upominkami pod postacią kolorowych kredek, ołówków, kolorowanek, drewnianych kubeczków, balonów itp. Podjęte działania miały na celu przede wszystkim propagowanie idei ochrony przyrody, kształtowanie pozytywnego stosunku do niej, pogłębianie wiedzy na temat drzew.


Zabawa darami jesieni

  Anna Kupis

Z początkiem października Starszaki uczyły się i rozmawiały o leśnych i parkowych darach jesieni.  W tym celu zgromadziliśmy w przedszkolu takie skarby jak: kasztany, żołędzie, jarzębinę, szyszki, liście, gałązki z drzew iglastych, orzechy.  Niektóre z  wymienionych skarbów dzieci uzbierały same podczas spaceru do szkolnego ogrodu dydaktycznego. Skrzaty naniesione dary drzew segregowały  według rodzaju, dopasowywały  owoce z drzew do odpowiedniego liścia,  przeliczały kasztan , żołędzie pogłębiając w ten sposób swoją wiedzę z zakresu przyrody jak i matematyki.


SMACZNA I ZDROWA SAŁATKA JARZYNOWA

  Anna Kupis

Z myślą o jarzynowych witaminkach, grupa SKRZATY – postanowiła w piątek 4 października  zrobić pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Każdy  przyniósł deseczkę do krojenia, dostał plastikowy nożyk, czapkę kucharską i fartuszek,  tak przygotowani przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę warzywną przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Podczas robienia sałatki starszaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze urządzając w sali prawdziwą ucztę! Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały wspólnie przygotowany posiłek. Starszaki poczęstowały  sałatką, panie na kuchni  w podzięce za codzienne gotowanie pysznych obiadków.


Kukiełeczki z marcheweczki

  Anna Kupis

„Weź marcheweczki i zmień je w śmieszne kukiełeczki- aktoreczki”-  pod tym hasłem dzieci z grupy Skrzaty wykonały śmieszne stworki z marchewek. Starszaki z ogromną radością uczestniczyły w tych zajęciach plastyczno – technicznych, była to dla nich prawdziwa przyjemność i kreatywna zabawa. Dzieci za pomocą gotowych marchewkowych kukiełek tworzyły  swoje dialogi i odgrywały krótkie scenki dramowe.


Zaloguj