„Smerfiki” realizują program „Czyste powietrze wokół nas”

  Iwona Wróbel

Punkt Przedszkolny w Kunicach w 2017 roku przystąpił do realizacji programu antytytoniowego „Czyste Powietrze wokół nas”, który został zorganizowany przez Powiatową Stację Epidemiologiczno- Sanitarną w Opocznie. Założeniem programu było :
-zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierowego,
– wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu,
– zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
– zwiększenia wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym,
– wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego.

Program został podzielony na pięć zajęć:
1. Wycieczka- dzieci brały udział w wycieczce po najbliższej okolicy, której celem było zwrócenie uwagi na różne źródła dymów oraz miejsca skąd mogą się wydobywać. Podczas spaceru dzieci określały również kolor dymu.

2. Co i dlaczego dymi?- Podczas kolejnych zajęć dzieci dowiedziały się skąd wydobywają się dymy, określały ich przyczyny oraz rodzaje. Realizując dane zagadnienie nauczyciel wykorzystał plakat ze źródłami dymu oraz zaprezentował dzieciom pokaz slajdów na tablicy interaktywnej pt. „Czyste powietrze wokół nas- co i dlaczego dymi”.

3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?- podczas realizacji kolejnego zagadnienia przedszkolaki dowiedziały się na temat szkodliwości palenia papierosów. Chłopcy
i dziewczynki pokolorowali w książeczce „przyjemne zapachy”. Zapoznały się także
z „Dinkiem” ich nowym przyjacielem, którego obrazek wykleiły.

4. Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?- przedszkolaki poznały historię Dinka, który wybrał się na wycieczkę pociągiem. Dzieci miały okazję wypowiedzieć się na temat odczuć zielonego smoka podczas przebywania w zadymionym pomieszczeniu.

5. Jak unikać dymu tytoniowego?- podczas kolejnych zajęć dzieci dowiedziały się jak zachować się gdy znajdują się w pomieszczeniach zadymionych oraz jak zachować się kiedy dorośli palą. Nauczyciel zapoznał ich ze znakiem zakazu palenia, który później dzieci wykleiły kawałkami papieru.

W programie „Czyste powietrze wokół nas” brali udział także rodzice, którzy otrzymali ulotki na temat tego jakie są skutki palenia papierosów. Na tablicy informacyjnej został również powieszony plakat, który uświadamiał rodziców, że palenie szkodzi zdrowiu.
Przedszkolaki z Kunic bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach . Dzieci dowiedziały się jak szkodliwe jest palenie papierosów oraz jak powinny się zachować podczas obecności kiedy ktoś zapali papierosa w ich obecności.

 


Ogłoszenie

  Ewelina Borkowska

Informujemy, iż w dniu 08.05.2018r. lista dzieci zakwalifikowanych do Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego oraz
klasy I zostanie umieszczona w widocznym miejscu, w siedzibie placówki, w kolejności alfabetycznej.


Symbole Narodowe.

  Iwona Wróbel

Budzenie miłości dzieci do Ojczyzny jest jednym z celów wychowania patriotycznego w przedszkolu, dlatego nasze Smerfiki zostały wprowadzone małymi kroczkami w wielki świat swojej Ojczyzny. Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują biel i czerwień? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania przedszkolaki znalazły odpowiedź podczas zajęć edukacyjnych z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 maja. Naukę rozpoczęliśmy od rozmowy na temat naszego kraju, kim jesteśmy, jakiego używamy języka, jak nazywa się nasza ojczyzna, a następnie poznaliśmy nasze symbole narodowe. Maluchy bardzo dobrze rozpoznawały kolory flagi Polski i nasze godło. Kolejnym punktem była nauka fragmentami ze słuchu wierszyka o fladze. Smerfy obejrzały również bajkę edukacyjną o powstaniu państwa polskiego. Tak przygotowane odświętnie ubrane  27.04. 2018 r. wzięły udział w uroczystym apelu z okazji Święta Konstytucji 3 maja przygotowanym pod kierunkiem p. Remigiusza Łubowskiego. Po powrocie  na zajęciach plastycznych Smerfy wykonały piękne flagi naszego kraju i dumnie prezentowali je swoim rodzicom:-)


„Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę…”

  Iwona Wróbel

„Smerfiki” i ” Żabki” 25 kwietnia wyruszyły na swoją pierwszą wycieczkę do Opoczna! Maluszki najpierw oddały się dziecięcym harcom
i zabawom na sali zabaw „Nikuś”. Były szaleństwa w labiryntach, piłeczkach, zjeżdżalniach i trampolinach.

Następnie odwiedziliśmy Komendę Powiatową Policji, gdzie bardzo serdecznie przywitała nas pani asp. sztab. Barbara Stępień, która bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o trudnej pracy policjanta i oprowadziła nas po komendzie. Dzieci zwiedziły salę konferencyjną, strzelnicę, cele dla aresztantów, a także mogły posiedzieć w radiowozie i włączyć syrenę policyjną. Największą atrakcją okazał się pokaz z udziałem policyjnych piesków!

Komendzie Powiatowej Policji w Opocznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie.

To był wspaniały dzień! Dzieci odrobinę zmęczone ale szczęśliwe wróciły do przedszkola!

 

 


DZIEŃ ZIEMI.

  Iwona Wróbel

W ubiegłym tygodniu „Smerfy”  dowiedziały się o konieczności ochrony środowiska, oszczędzaniu wody, energii, segregowaniu śmieci oraz właściwym zachowaniu na łonie natury. Maluszki poznały także, trudne słowo „recykling”, śpiewały ekologiczne piosenki oraz oglądały bajki edukacyjne  dotyczące ochrony naszej planety. 22 kwietnia dzieci obchodziły „Dzień Ziemi”, który był podsumowaniem całego tygodnia. Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, wykonały pracę plastyczną z plastikowych korków oraz stworzyły z ciociami plakat „Dbajmy o Ziemię”. Maluszki okazały się wspaniałymi ” ekologami” i dlatego zostały nagrodzone „Odznaką Przyjaciela Przyrody”, którą same z wielkim zapałem wykonały.Dzieci udowodniły, że zasługują na miano „Przyjaciół Planety Ziemi” !!!  🙂


Zaloguj